Kształcenie podyplomowe

Art. 61 pkt 1 Ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej nakłada wprost obowiązek aktualizowania wiedzy i umiejętności na osoby wykonujące te zawody. W związku z powyższym, każda pielęgniarka i położna ma prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego, prowadzonego zarówno w systemie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.

Za koordynację spraw związanych z realizacją szkoleń podyplomowych pielęgniarek i położnych oraz organizowanie państwowego egzaminu specjalizacyjnego jest odpowiedzialne Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) utworzone na mocy Zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 września 1998r. w sprawie utworzenia Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.


Formy kształcenia podyplomowego


Kurs dokształcający

ma na celu pogłębienie i aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych pielęgniarki lub położnej.

Do kursu dokształcającego może przystąpić pielęgniarka lub położna, która:

  • posiada prawo wykonywania zawodu,
  • została dopuszczona do kursu dokształcającego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego za pośrednictwem SMK,
  • wniosła opłatę za kurs.

Wykaz kursów dokształcających:

1. Aktywne prowadzenie porodu, pozycje wertykalne w porodzie.2. Aspekty leczenia ran.3. Audiometria.4. Badanie i profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży.5. Bezpieczeństwo danych medycznych.6. Bezpieczna linia naczyniowa.7. Bezpieczne podawanie środków cieniujących do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.8. Ból ostry i przewlekły- problemy kliniczne, terapeutyczne. Metody walki z bólem.9. Cewnikowanie dzieci.10. Cewnikowanie pęcherza moczowego.11. Długoterminowe dostępy naczyniowe- użytkowanie portów naczyniowych.12. Efektywna komunikacja w sytuacjach trudnych.13. Ekspozycja zawodowa na patogeny krwiopochodne.14. Frenotomia dla praktyków- kwalifikacja i zabieg.15. Immersja wodna w przebiegu porodu.16. Jak żywić dzieci mlekiem kobiecym w szpitalu?17. Kaniulacja naczyń żylnych i obwodowych.18. Karmienie piersią- standard w opiece okołoporodowej.19. Karmienie piersią- najzdrowsze dla mamy i dziecka w każdych warunkach.20. Karmienie piersią w praktyce szpitala.21. Karmienie piersią i mlekiem kobiecym wcześniaków i dzieci chorych- standard opieki w szpitalach III poziomu referencyjnego.22. Karmienie piersią- praktyka CDL dla zaawansowanych.23. Komunikacja z pacjentem w pielęgniarstwie i położnictwie.24. Kurs dla instruktorów szkoły rodzenia.25. Kurs w zakresie pobierania badań cytologicznych i funkcjonowania Porgramu profilaktyki raka szyjki macicy.26. Leczenie żywieniowe dojelitowe i pozajelitowe w warunkach domowych.27. Najnowsze wytyczne w zakresie profilaktyki i leczenia odleżyn. Powikłania niedożywienia klinicznego.28. Obsługa i pielęgnacja portu naczyniowego.29. Obsługa portu donaczyniowego.30. Onkodieta, czyli dieta w chorobach nowotworowych.

31. Opieka nad pacjentami z portem naczyniowym.32. Opieka nad pacjentem ze stomią jelitową.33. Opieka nad pacjentem z założonym portem dożylnym.34. Opieka nad pacjentem z ranami przewlekłymi z zastosowaniem opatrunków specjalistycznych.35. Organizacja poradnictwa laktacyjnego w praktyce.36. Perinatalna opieka paliatywna dla położnych.37. Pielęgnacja portów donaczyniowych i innych dojść dożylnych38. Pielęgniarstwo infuzyjne z kaniulacją żył obwodowych.39. Pierwsza pomoc z elementami ratownictwa medycznego.40. Pobieranie rozmazów cytologicznych w skryningu raka szyjki macicy.41. Pobieranie rozmazów do badań cytologicznych.42. Podawanie środków kontrastowych.43. Podstawowe i zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.44. Podstawowe zabiegi reanimacyjne z użyciem AED.45. Podstawy audiometrii.46. Podstawy diagnostyki ultrasonograficznej.47. Porty naczyniowe- najnowsze standardy postępowania.48. Postępowanie z raną ostrą, zainfekowaną i przewlekłą.49. Problemy w laktacji.50. Profilaktyka zakażeń szpitalnych.51. Prowadzenie ciąży przez położną zgodne ze standardem opieki okołoporodowej i Ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej.52. Przymus bezpośredni.53. Psychologiczne aspekty porodu oraz niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu.54. Stosowanie przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.55. Techniki szycia krocza.56. Wykorzystanie pełnej mobilności miednicy w porodzie.57. Zapobieganie i manewry w dystocji barkowej.58. Zasady przyjmowania, realizacji i dokumentowania zleceń lekarskich.59. Żywienie dojelitowe i pozajelitowe.60. Inne.


Kurs specjalistyczny

ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do wykonywania określonych czynności zawodowych przy udzielaniu świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych lub rehabilitacyjnych.

Do kursu specjalistycznego może przystąpić pielęgniarka lub położna, która:

  • posiada prawo wykonywania zawodu,
  • została dopuszczona do kursu specjalistycznego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego za pośrednictwem SMK,
  • wniosła opłatę za kurs.

Czas trwania kursu specjalistycznego obejmuje okres niezbędny do zrealizowania programu tego kursu, nie dłuższy niż 3 miesiące. Kurs specjalistyczny kończy się egzaminem teoretycznym, przeprowadzonym w formie ustnej bądź pisemnej, albo egzaminem praktycznym przeprowadzonym przez komisję egzaminacyjną powołaną przez organizatora szkolenia.

Wykaz kursów dokształcających:


DLA PIELĘGNIAREK

1. Dializoterapia.2. Edukator w chorobach układu krążenia.3. Endoskopia.4. Kompleksowa opieka pielęgniarska w schorzeniach narządu wzroku.5. Kompresjoterapia.6. Leczenie ran.7. Opieka nad dzieckiem z chorobą nowotworową.8. Opieka nad dziećmi i młodzieżą z cukrzycą.9. Opieka pielęgniarska nad dziećmi ze schorzeniami otolaryngologicznymi.10. Opieka nad pacjentem poddawanym procedurze diagnostycznej/terapeutycznej w użyciem otwartych źródeł promieniowania.11. Opieka nad pacjentem w trakcie choroby COVID-19 oraz po jej przebyciu.12. Opieka nad pacjentem wymagającym wysokoprzepływowej terapii tlenem.13. Opieka nad pacjentem ze stomią jelitową.14. Opieka nad pacjentem z chorobami układu oddechowego.15. Opieka nad pacjentem z chorobami zakaźnymi szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi.16. Opieka nad pacjentem z POChP.17. Pediatryczna domowa opieka paliatywna.18. Pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie.19. Podstawy opieki paliatywnej.20. Rehabilitacja osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi.21. Szczepienia ochronne.22. Wykonanie badania spirometrycznego.23. Wykonanie konikopunkcji, odbarczenia odmy prężnej oraz wykonanie dojścia doszpikowego.24. Wykonywanie i ocena testów skórnych.25. Żywienie dojelitowe i pozajelitowe.


DLA POŁOŻNYCH

1. Diagnostyka ultrasonograficzna w położnictwie i ginekologii.2. Edukacja i wsparcie kobiety w okresie laktacji.3. Leczenie ran.4. Monitorowanie dobrostanu płodu w czasie ciąży i podczas porodu.5. Onkologia ginekologiczna.6. Opieka nad kobieta z cukrzycą w okresie okołoporodowym.7. Szczepienia ochronne.


DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

1. Edukator w cukrzycy.2. Komunikowanie interpersonalne w pielęgniarstwie.3. Opieka nad osobami z cukrzycą stosującymi terapię ciągłego podskórnego wlewu insuliny CPWI.4. Opieka pielęgniarska nad chorymi dorosłymi w leczeniu systemowym nowotworów.5. Ordynowanie leków i wypisywanie recept.6. Podstawy języka migowego.7. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa.8. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa noworodka.9. Terapia bólu ostrego u dorosłych.10. Terapia bólu przewlekłego u dorosłych.11. Wsparcie psychologiczne pacjenta i jego rodziny.12. Wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych.13. Wywiad i badanie fizykalne.


Kurs kwalifikacyjny

ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny pielęgniarstwa lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Do kursu kwalifikacyjnego może przystąpić pielęgniarka lub położna, która:

  • posiada prawo wykonywania zawodu,
  • posiada co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie,
  • została dopuszczona do kursu kwalifikacyjnego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego za pośrednictwem SMK,
  • wniosła opłatę za kurs..

Czas trwania kursu kwalifikacyjnego obejmuje okres niezbędny do zrealizowania programu tego kursu, nie dłuższy niż 6 miesięcy. Kurs kwalifikacyjny kończy się egzaminem teoretycznym, przeprowadzonym w formie ustnej bądź pisemnej, albo egzaminem praktycznym przeprowadzonym przez komisję egzaminacyjną powołaną przez organizatora szkolenia.

Wykaz kursów dokształcających:


DLA PIELĘGNIAREK

1. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej terapii.2. Pielęgniarstwo chirurgiczne.3. Pielęgniarstwo diabetologiczne.4. Pielęgniarstwo geriatryczne.5. Pielęgniarstwo internistyczne.6. Pielęgniarstwo kardiologiczne.7. Pielęgniarstwo nefrologiczne z dializoterapią.8. Pielęgniarstwo neonatologiczne.9. Pielęgniarstwo neurologiczne.10. Pielęgniarstwo onkologiczne.11. Pielęgniarstwo operacyjne.12. Pielęgniarstwo opieki długoterminowej.13. Pielęgniarstwo opieki paliatywnej.14. Pielęgniarstwo pediatryczne.15. Pielęgniarstwo psychiatryczne.16. Pielęgniarstwo ratunkowe.17. Pielęgniarstwo rodzinne.18. Pielęgniarstwo transplantacyjne.19. Pielęgniarstwo środowiska nauczania i wychowania.20. Ochrona zdrowia pracujących.


DLA POŁOŻNYCH

1. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii.2. Pielęgniarstwo operacyjne.3. Pielęgniarstwo rodzinne.


DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

1. Pielęgniarstwo epidemiologiczne.


Kurs specjalizacyjny, zwany dalej „specjalizacją”

ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytułu specjalisty w tej dziedzinie.

Do specjalizacji może przystąpić pielęgniarka lub położna, która:

  • posiada prawo wykonywania zawodu,
  • pracowała w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat,
  • została dopuszczona do specjalizacji po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego za pośrednictwem SMK.

Czas trwania specjalizacji obejmuje okres niezbędny do zrealizowania programu specjalizacji, nie krótszy niż 15 miesięcy i nie dłuższy niż 20 miesięcy.

Specjalizacje rokrocznie dofinansowywane są ze środków publicznych, przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa, na określoną liczbę miejsc szkoleniowych. Pielęgniarki lub położne mogą podjąć tę formę kształcenia poza limitem miejsc szkoleniowych dofinansowanych ze środków publicznych i w takiej sytuacji uiszczają one we własnym zakresie opłatę na konto ośrodka organizującego to szkolenie.

Kurs specjalizacyjny kończy się Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym (PES) przeprowadzanym w formie pisemnej w sesji wiosennej w terminie od dnia 1 marca do dnia 31 maja oraz w sesji jesiennej w terminie od dnia 1 września do dnia 30 listopada.

Wykaz kursów dokształcających:


DLA PIELĘGNIAREK

1. Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki.2. Pielęgniarstwo chirurgiczne.3. Pielęgniarstwo geriatryczne.4. Pielęgniarstwo internistyczne.5. Pielęgniarstwo onkologiczne.6. Pielęgniarstwo operacyjne.7. Pielęgniarstwo opieki długoterminowej.8. Pielęgniarstwo opieki paliatywnej.9. Pielęgniarstwo pediatryczne.10. Pielęgniarstwo psychiatryczne.11. Pielęgniarstwo ratunkowe.12. Pielęgniarstwo rodzinne.13. Ochrona zdrowia pracujących.


DLA POŁOŻNYCH

1. Pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze.2. Pielęgniarstwo rodzinne.


DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

1. Pielęgniarstwo epidemiologiczne.2. Pielęgniarstwo neonatologiczne.

Kształcenie podyplomowe, z wyjątkiem kursów dokształcających, jest prowadzone na podstawie programów kształcenia zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, a opracowywane przez zespoły programowe w porozumieniu z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych.


Studia podyplomowe w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia:

  • zarządzanie i organizacja w pielęgniarstwie,
  • zarządzanie w ochronie zdrowia,
  • MBA (Master of Business Administration) w ochronie zdrowia,
  • zamówienia publiczne w ochronie zdrowia,
  • E-administracja i zarządzanie projektami w ochronie zdrowia,
  • dietetyka,
  • arteterapia,
  • prawo medyczne z elementami bioetyki,
  • medycyna estetyczna,
  • język francuski w pielęgniarstwie,
  • w zakresie organizacji opieki geriatrycznej, długoterminowej i paliatywnej,
  • w zakresie żywienia klinicznego, zbiorowego oraz wspomagania żywieniowego w aktywności ruchowej,
  • inne.