Informacje ogólne

Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej, pielęgniarki i położne mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej na zasadach określonych w ww. wymieniowej Ustawie oraz przepisach odrębnych, w szczególności na zasadach określonych w Ustawie z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej.

Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, promocji zdrowia oraz realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia (art. 3 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej).

Wykonywanie zawodu w ramach praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne:

  • jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), co oznacza konieczność wpisania jej do odpowiedniego rejestru indywidualnych, specjalistycznych lub grupowych praktyk prowadzonych (RPWDL1) przez właściwe okręgowe rady pielęgniarek i położnych2,
  • nie jest prowadzeniem podmiotu leczniczego w rozumieniu Ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011r. (Dz. U. z 2011r. Nr 112, poz. 654, z późn. zm.).

1. RPWDL- Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą to jawny, elektroniczny rejestr prowadzony przez Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych właściwych dla miejsca wykonywania praktyki zawodowej.

2. Wpis do rejestru praktyk, odmowa wpisu, zmiana wpisu i wykreślenie następuje w formie uchwały okręgowej rady pielęgniarek i położnych. Przysługuje od niej odwołanie do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, która obowiązana jest rozpatrzyć sprawę również w formie uchwały. Na tę uchwałę przysługuje osobie zainteresowanej skarga do Ministra Zdrowia.

Wykonywanie zawodu w ramach praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne:

  • firmę podmiotu,
  • cele i zadania podmiotu,
  • rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych,
  • miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej ustalonej w sposób określony w art. 28 ust. 4 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta,
  • organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat,
  • wysokość opłat za udzielane świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych.
Wzór regulaminu organizacyjnego praktyki zawodowej pielęgniarki/położnej