Kontrola praktyk zawodowych prowadzona przez OIPiP

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych nadzoruje praktyki zawodowe wpisane do RPWDL realizując zapis Art. 22 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Kontrola praktyk zawodowych przeprowadzana jest w formie wizytacji przez uprawnione do tego, mocą Uchwały ORPiP, pielęgniarki/położne. W ramach tej kompetencji, za okazaniem upoważnienia, osoby wizytujące mają prawo do:

  • wstępu do pomieszczeń, w których udzielane są świadczenia,
  • obserwowania czynności związanych z udzielaniem świadczeń,
  • żądania informacji/ wyjaśnień w formie ustnej bądź pisemnej,
  • oceny realizacji zadań określonych w regulaminie organizacyjnym lub statucie, w tym dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych,
  • wglądu do dokumentacji medycznej,
  • wydawaniu zaleceń pokontrolnych.

Po przeprowadzeniu inspekcji sporządza się wystąpienie powizytacyjne. W zależności od wyników tej kontroli umożliwia się dalsze prowadzenie działalności leczniczej przez pielęgniarkę/położną lub zobowiązuje się ją do usunięcia stwierdzonych braków/wadliwości. Jeżeli w toku postępowania stwierdzono działanie pielęgniarki/położnej w ramach praktyki zawodowej sprzeczne z zasadami etyki lub zawinione naruszenie przepisów dotyczących wykonywania zawodu, ORPiP powiadamia Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W przypadku ustalenia przez zespół kontrolujący rażącego naruszenia warunków wykonywania działalności objętej wpisem do RPWDL, ORPiP wykreśla tę praktykę z ww. rejestru.

Zapoznaj się z załącznikiem do Uchwały 26 VI KZPiP z dnia 8 grudnia 2011r. w sprawie określenia procedury przeprowadzania wizytacji pielęgniarek lub położnych wykonujących zawód w ramach praktyki zawodowej wpisanej do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.