Wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL)

Pielęgniarka/położna, zamierzająca wykonywać zawód w formie indywidualnej lub grupowej praktyki, składa poprzez system teleinformatyczny Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) wniosek o wpis do RPWDL z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP (zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 września 2011r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru [Dz. U. Nr 221, poz. 1319 z późn. zm.]).

Wpis do rejestru działalności leczniczej podlega opłacie wynoszącej w przypadku praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku za ubiegły rok, ogłaszanego, w drodze obwieszczenia, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wpis do rejestru.

  • Od 22 stycznia 2024 roku opłata za wpis wynosi 149 złotych.
  • Opłatę wnosi się na rachunek bankowy OIPiP.

SCHEMAT POSTĘPOWANIA W CELU ZAŁOŻENIA PRAKTYKI PIELĘGNIARKI/POŁOŻNEJ PO RAZ PIERWSZY:

1.

Założenie konta na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP)- epuap.gov.pl i złożenie wniosku o utworzenie profilu zaufanego ePUAP, który jest niezbędny do podpisania elektronicznego wniosku w RPWDL.

2.

Dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) we właściwym Urzędzie Gminy- założenie działalności gospodarczej o kodzie PKD 86.90.c (praktyka pielęgniarek i położnych) oraz dokonanie potwierdzenia profilu zaufanego ePUAP.

3.

Wykupienie polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC

4.

Dokonanie opłaty za wpis indywidualnej/grupowej praktyki zawodowej do RPWDL na rachunek bankowy OIPiP.

5.

Założenie konta użytkownika na platformie ePLOZ (elektroniczna Platforma Logowania Ochrony Zdrowia) w celu zalogowania się do RPWDL (Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą) – https://rpwdl.ezdrowie.gov.pl/.* (pobierz przewodnik- INSTRUKCJA ePLOZ)

6.

Zalogowanie się za pomocą wybranego loginu i hasła (lub ePUAPu) na stronie RPWDL:

  • upewnienie się, że wybrany jest prawidłowy kontekst pracy: „REJESTR PRAKTYK ZAWODOWYCH”,
  • wybranie z menu: „UTWÓRZ WNIOSEK PRAKTYKA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH”,
  • następnie: „UTWÓRZ WNIOSEK O REJESTRACJĘ INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI PIELĘGNIARSKIEJ I POŁOŻNEJ”,
  • wypełnienie wszystkich obowiązkowych zakładek

Po wysłaniu wniosku o wpis do RPWDL Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych dokonuje oceny poprawności oraz kompletności złożonych dokumentów. Jeżeli wniosek będzie błędnie wypełniony albo zostaną stwierdzone braki, OIPiP wezwie wnioskodawcę do poprawienia lub uzupełnienia dokumentów w ciągu 7 dni od daty wezwania.

Apelujemy o sprawdzanie zakładki „KOMUNIKATY” w skrzynce odbiorczej w RPWDL- w sytuacji błędnie wypełnionego lub źle wysłanego wniosku o wpis pojawi się w tej zakładce dokument z instrukcją, co we wniosku należy poprawić.

Jeżeli ORPiP nie dokona wpisu do RPWDL w terminie 30 dni, a od dnia wpływu wniosku do tego organu upłynęło 40 dni, wnioskodawca może rozpocząć działalność po uprzednim zawiadomieniu o tym na piśmie organu, który nie dokonał wpisu. Nie dotyczy to przypadku, gdy organ wezwał tego wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o wpis, nie później niż przed upływem 7 dni od dnia jego otrzymania. W takiej sytuacji termin 30 dni biegnie od dnia wpływu uzupełnienia wniosku o wpis.