Przerwa w wykonywaniu zawodu

Pielęgniarka lub położna, która zamierza zaprzestać wykonywania zawodu powinna zgłosić ten fakt niezwłocznie (tj.: w terminie 14 dni od wygaśnięcia/rozwiązania stosunku pracy/wolontariatu) właściwej okręgowej radzie poprzez:

  • złożenie oświadczenia (pobierz)6,
  • pozostawienie zaświadczenie prawa wykonywania zawodu w aktach osobowych.

Pielęgniarki i położne, które na swój wniosek zaprzestały wykonywania zawodu są zwolnione z płacenia składki członkowskiej (tekst jednolity uchwał 18 i 22 VII Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych w sprawie wysokości składki członkowskiej oraz zasad jej podziału).


W przypadku zamiaru podjęcia zaprzestanego zawodu, zobowiązuje się pielęgniarkę lub położną do złożenia we właściwej okręgowej izbie:

  • oświadczenia (pobierz oświadczenie)8,
  • wniosek o przeszkolenie (pobierz wniosek) 9- jeśli przerwa w wykonywaniu zawodu była dłuższa niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat,
  • świadectwo pracy z ostatniego miejsca zatrudnienia w charakterze pielęgniarki lub położnej,
  • dyplom ukończenia szkoły medycznej,
  • dowód osobisty (oryginał do wglądu).

Przypominamy!

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej

Art. 26. 1. Pielęgniarka lub położna, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierzają podjąć jego wykonywanie, mają obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie pod nadzorem innej osoby uprawnionej do wykonywania odpowiednio zawodu pielęgniarki lub położnej, legitymującej się co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym, zwanej dalej „opiekunem”. Opiekuna wskazuje kierownik podmiotu, w którym odbywa się przeszkolenie. Okręgowa rada pielęgniarek i położnych określi miejsce, czas trwania i program przeszkolenia dla pielęgniarki i położnej, o których mowa w ust. 1.

2a. Okres przeszkolenia określonego zgodnie z ust. 2 wlicza się do okresu wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.

2b. Okres niewykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej rozpoczyna się z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy lub stosunku, o których mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1–3, albo porozumienia – w przypadku wykonywania zawodu w ramach wolontariatu, oraz z dniem zakończenia lub zawieszenia wykonywania praktyki zawodowej.Przeszkolenie może odbyć się również na podstawie umowy o pracę u pracodawcy, który zatrudnia albo ma zamiar zatrudnić pielęgniarkę lub położną, o których mowa w ust. 1, z zachowaniem warunków określonych w ust. 1.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych określiła, w drodze uchwały, ramowy program przeszkolenia , sposób i tryb odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia (pobierz ramowy program przeszkolenia), mając na uwadze konieczność odnowienia wiedzy i umiejętności praktycznych przez pielęgniarki i położne powracające do wykonywania zawodu oraz czas, w którym pielęgniarka i położna nie wykonywały zawodu.

W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii pielęgniarka lub położna, o której mowa w ust. 1, jest zwolniona z odbycia przeszkolenia, o którym mowa w ust. 1, pod warunkiem że przez pierwsze 3 miesiące wykonywania zawodu udziela świadczeń zdrowotnych pod nadzorem innej pielęgniarki lub położnej.